Словник

Словник

Людині, що не є спеціалістом, буває важко точно зрозуміти сенс тексту, насиченого професіоналізмами. Оскільки ми не хочемо, щоб нас зрозуміли неправильно, розміщуємо тут коротенький словник термінів із гідрогеології, бурової справи та суміжних галузей.

Абісінський колодязь («свисток»)труба діаметром 1 дюйм, на нижньому кінці якої встановлено фільтр із дрібночарункової неіржавіючої або латунної сітки, на верхньому кінці труби встановлюється насос. У наших умовах застосування такого типу свердловини обмежено рівнем води – відстань від насоса до дзеркала води не повинна бути більшою за 8 метрів. Назву А. к. отримав від країни, де його вперше було побудовано на початку 19-го століття англійською експедицією. «Свисток» – за визначенням київських буровиків, зневажлива назва приспособи такого типу, що свідчить про примітивність конструкції, простоту будівництва (якщо дозволяє щільність ґрунту, то такий снаряд просто забивають ковадлом) та нетривалий ресурс. Відома глибина А. к. до 65 метрів, дебіт – від 0,02 до 60-80 метрів кубічних на добу. Подача води – поршневим ручним або відцентровим поверхневим насосом.

Артезіанська свердловина – свердловина, вода з якої виходить під тиском (фонтанує) внаслідок того, що її висота напору більша, ніж відстань від зони фільтра до устя свердловини.

Буріння обертальне – буріння, при якому руйнування породи на вибої є наслідком різання, сколювання і дроблення її сколюючим долотом, яке обертається. Подрібнені частини породи виносяться на поверхню буровим розчином, що безперервно циркулює.

Буріння роторне – буріння, коли долото, що знаходиться на вибої, обертається разом із колоною бурильних труб.

Буріння шарошечне – вид буріння, при якому буровим наконечником є комплект зубчастих дисків (шарошок), що обертаються та руйнують породи по всьому вибою свердловини.

Буріння шнекове – вид обертального буріння, при якому порода, що вибурюється, рухається від вибою до устя свердловини за допомогою шнека (гвинтового транспортера).

Вибій – поверхня, що обмежує гірську виробку / свердловину та пересувається далі в процесі ведення гірських робіт / буріння. Зона подрібнення та виїмки гірських порід.

Вода – 1)прозора рідина, що не має смаку, кольору та запаху; є хімічною сполукою двох атомів водню та одного атома кисню (хім.). 2)рідина, напій, призначений для пиття; власне, усі напої мають у своєму складі воду та комерційну таємницю (бізн. – торг.). 3)малозмістовний та багатослівний потік мови, усний або письмовий (перен.).

Водоносний горизонт – шар водопроникної породи (пісок, гравій, галечник, щебінь, сильно тріщинуваті скельні породи), заповнений водою та здатний віддавати її.

Восьма заповідь – “не вкради”.

Дебіт свердловини / колодязя – кількість води, що відбирається за одиницю часу. Вимірюється в л/сек, м куб./год., м куб./добу.

Дебіт питомий свердловини / колодязя – кількість води, що треба відбирати зі свердловини / колодязя при зниженні рівня динамічного відносно рівня статичного на 1 метр. Вимірюється в л/сек або в м куб./год.

Екологія – наука (“логос”-грецьк.) про взаємовідносини рослинних та тваринних організмів одне з одним та із навколишнім середовищем. Незважаючи на те, що термін з’явився ще в середині XIX сторіччя, широкого поширення та популярності він набув після Чорнобиля в контексті катастрофічного забруднення навколишнього середовища. Пішла мода на вживання терміна поза всяким зв’язком із його первісним значенням (напр., “Е. душі людини”); це призвело до девальвації слова “Е.“, зараз його зміст найчастіше обмежується тим, що “Е.” – краще, аніж “не-Е.“. Нерідко вживається у словосполученні “Е.-чистий” – чисто заради більшої переконливості.

Колодязь – накрита двобічним дашком або глухою покришкою шахта, стінки якої закріплено глиняною обмазкою, зрубом із колод, кам’яною чи цегляною кладкою, зараз – найчастіше залізобетонними кільцями; із корбою або жердиною-«журавлем» для підйому води відром. Глибини К. – від 2 м до ~100–110 м. Найбільша в Україні точно виміряна глибина К. – 85 метрів – у замку Паланок (Мукачеве). Заявлено, але не виміряно глибину К. 100-110 метрів у Свято-Духовому монастирі (Почаїв). Дебіт К. від 0,05 до 25 – 30 метрів кубічних за добу та більше, середній – 300–400 літрів за годину. Воду виймають порціями (відром, відром із гумовим клапаном) або безперервно (відцентровим або вібраційним насосом).

Лійка депресії – знижена частина (у вигляді лійки) вільної або напірної поверхні підземних вод, що обумовлена відкачкою. Її розміри треба знати для розрахунку безпечної відстані між свердловинами, пробуреними на один горизонт.

Малий зелений каменеїд (Kameneyid malyi zelenyi L.) за непідтвердженими даними, невелика істота сіро-зеленого забарвлення, що живе у землі на глибині близько 7 метрів та харчується камінням. Випадки потрапляння М. з. к. всередину обсадних труб невідомі. Питання щодо існування та таксономічної приналежності М. з. к. поки залишається дискусійним.

Мацапура (застар.) – виродок, опудало, чудовисько; слово пішло від злочинця та ката Павла М., про котрого свідчить Указ Ніжинської полкової канцелярії 1740 року. Серед його злочинів “їдіння людського м’яса та інші богопротивні злочинства”. У сучасному розумінні – людина, що навмисно привласнила авторство чужого твору. Вперше слово було використано І. П. Котляревським для “увічнення” прізвища Парпури, що видав “Енеїду” без дозволу автора.
(«Якусь особу м.
Там шкварили на шашлику,
Гарячу мідь лили за шкуру
І розпинали на бику.
Натуру мав він дуже бридку,
Кривив душею для прибитку,
Чужеє оддавав в печать;
Без сорому, без бога бувши
І восьму заповідь забувши,
Чужим пустився промишлять»).

Найглибші свердловини – Кольська надглибока СГ-3 (Мурманська область, Росія) – 12 262 м, проектна глибина – 14 000 м, в Україні – Криворізька надглибока СГ-8 (Дніпропетровська обл.) – 5 382 м, проектна глибина – 12 000 м, у Києві на воду – 357 м, музей Води (район Європейської площі) і 402 м (район річкового вокзалу).

Насос (укр. – помпа) – пристосування для відкачування води із свердловини/колодязя та подачі її споживачеві. Буває різних конструктивних типів.

Помпа (рос. – насос) – пристосування для відкачування води із свердловини/колодязя та подачі її споживачеві. Буває різних конструктивних типів.

Рівень статичний – природний, сталий рівень ґрунтових / підземних вод у свердловині / колодязі, що не порушений відкачкою або нагнітанням. Вимірюється в метрах від поверхні землі устя свердловини до дзеркала води в стані спокою.

Рівень динамічний – відстань від поверхні землі устя свердловини до рівня води за умови відбору води заданої інтенсивності. Знижується із збільшенням відбору та підвищується з його зменшенням. При відсутності відбору встановлюється статичний рівень, який відповідає тискові у водоносному горизонті. Вимірюється в метрах від устя до пониженого рівня води при відборі певної інтенсивності (м куб. на годину).

Свердловина – пробурена спеціальним інструментом у гірських породах виробітка циліндричної форми, що має набагато більшу глибину, ніж діаметр. Початок С. називається устям, дно – вибоєм, бокова поверхня – стінками. Стінки С. закріплюються обсадними трубами, щоб запобігти обваленню порід. Для С. на воду застосовують сталеві безшовні труби різьбового муфтового з’єднання (ГОСТ 632–80) або полівінілхлоридні труби різьбового розтрубного з’єднання (ГОСТ Р51613-2000). Водоприймальна частина С. обладнується фільтровою колоною, головний її елемент – фільтр; від правильності його вибору залежить термін експлуатації свердловини та стабільність її дебіту.

«Свисток» – див. Абісінський колодязь.

Середня вартість свердловини – міфічна величина, аналогічна середній по лікарні температурі тіла пацієнтів. На практиці можна вести мову лише про вартість конкретної свердловини. Питання про С. в. с., що його нерідко ставлять замовники, свідчить про бажання зекономити.

“Станція” – водяний насос, поєднаний із мембранним напірним баком.

Труба – «вузький, порівняно із довжиною, протік; порожній усередині провідник, відкритий на кінцях» (словник В. Даля).

Устя свердловини – початок свердловини на поверхні землі.

Фільтр – пристрій у водоприймальній частині свердловини, що перешкоджає проникненню всередину свердловини частинок породи з водоносного горизонту.

Фільтр очищення води – фільтр для видалення з води небажаних (шкідливих) компонентів, що встановлюється “нагорі” поза свердловиною.

Шпаруватість фільтра – відношення сумарної площі пор (шпар) у ньому, які пропускають крізь себе воду, до загальної площі поверхні свердловинного фільтра. Іншими словами, його пропускна здатність (рос. – скважность фильтра).

Share this post


×