ТЕПЛОВІ НАСОСИ

Перед тим, як говорити про свердловинах під теплові насоси, давайте з’ясуємо, що ж таке самі теплові насоси.

Теплові насоси (геотермальні теплові насоси) – пристрої, які забирають тепло з води або землі (або, навпаки, віддають тепло їм).

Тепло гірських порід і підземних вод є найбільш доступним джерелом поновлюваної енергії. Залягають на глибині 10-20 метрів породи і що містяться в них води мають витриману постійну температуру, яка дорівнює середньорічній температурі місцевості (в Києві це – плюс 7 градусів за Цельсієм).

Теоретично, якщо один кінець труби укласти змійкою в грунті теплиці, а інший, зігнувши U-образно, занурити на глибину більше 10 метрів, потім два кінці труби приєднати до циркуляційного насосу і заповнити систему рідиною, то взимку можна підігріти теплицю до +7 за Цельсієм .

Для опалення будинку такої температури буде недостатньо, але її можна підвищити до + 55 … + 60. Згадаймо про холодильнику.

Решітка задньої його стінки досить гаряча. Уявіть собі цей агрегат – але більш потужний і з доданими двома контурами циркуляції.

Нагрівається в процесі роботи радіатор на задній стінці холодильника через систему рідинного опалення віддає своє тепло дому.

Охлаждающиеся всередині холодильника продукти через іншу систему рідинної циркуляції віддають свій холод у землю, і назад надходить підігрітий землею теплоносій, який буде знову охолоджений всередині агрегату. І так до нескінченності.

Ось такий принцип отримання тепла за допомогою теплового насосу. Витрачається в процесі роботи тільки електроенергія (працюють циркуляційні насоси); поповнення же робочих рідин або, тим більше, палива, якого тут немає, не потрібно.

Не заглиблюючись у тонкощі теплофізики, відзначимо, що в кліматичних умовах України можливо отримати 4 кіловата теплової енергії, витративши на роботу агрегату 1 кіловат енергії електричної. А в літню спеку теплонасос в реверсному режимі роботи віддасть зайве тепло в землю, т. Е. Замінить кондиціонер.

Обмін теплом із навколишнім середовищем геотермальні теплові насоси здійснюють через відкритий або закритий контур. Відкритий контур – це подача підземних вод із свердловини нагору, до теплонасосу, теплообмін (плюс забір води для господарських потреб) і закачування води в той же підземний горизонт через іншу, прийомну, свердловину. Така система ефективна при використанні напірних посудин.
Закритий контур – це прокачування теплоносія по трубах в свердловині (водоймі). В процесі прокачування теплоносій забирає тепло у грунту (води) або віддає їм це тепло.

А тепер поговоримо

про свердловинах під теплові насоси.

Циркулює в закритому контурі рідина підігрівається теплом землі в змонтованих в свердловині пластмасових трубах. На нижньому кінці вони надійно з’єднані між собою, і теплоносій проходить спочатку вниз, до забою, а потім піднімається вгору, до гирла, нагрівається шляхом і в теплонасосі віддає отримане тепло. Для кращого теплообміну порожнину свердловини із змонтованим в неї контуром або заливають спеціальними розчинами, або замивають глинами.
Це – схема; на практиці буває і здвоєний контур (дві труби – вниз, дві – вгору), і кілька свердловин (якщо одна не забезпечує потрібної кількості тепла).
Особливістю (і одночасно складністю) при бурінні таких свердловин є вимога повної ізоляції всіх горизонтів підземних вод, так як перетікання вод в ніжній горизонт рівносильно його забруднення, а потрапляння в підземні води теплоносія призведе до негативних екологічних наслідків.

Таким чином, буріння свердловин під теплові насоси є завданням, виконання якого вимагає високої технологічності і акуратності від виконавця.

Компанія «Аква Базис» має досвід такого буріння. Звертайтеся!

×