Технологія буріння свердловин

Технологія буріння свердловин

Свердловину на воду споруджують за індивідуальним проектом, оскільки гідрогеологічні умови в межах навіть добре вивченої території можуть бути надзвичайно різноманітними. Конструкція та глибина водозабірної свердловини визначається особливостями геологічної будови, способом буріння, вимогами експлуатації та створення зони санітарної охорони, виходячи з максимально можливої глибини залягання підошви водоносного горизонту, вибраного для водопостачання.

Необхідний дебіт свердловини (водозабору) розраховують за будівельними нормами, враховуючи особливості об’єкта водопостачання (технічне завдання замовника). Водозабірну свердловину закладають якомога ближче до споживача. Навколо свердловини організовують два пояси санітарної охорони.
Майданчик, на якій планується буріння свердловини, повинен бути горизонтальний, чистий та достатній для розміщення бурового обладнання та інструменту.
Поруч з місцем закладення свердловини викопують шурф / зумпф розміром до 1,5 х 1,5 х 1,5 м для збору шламу, до якого від устя свердловини підводять канавку перетином 0,3 х 0,3 м для циркуляції бурового глинистого розчину.
Буріння здійснюється долотами, що руйнують (роздроблюють та сколюють) породу своїми зубцями та штирями, обертальним (роторним) способом із промиванням глинистим розчином. Він подається із зумпфу буровим насосом через рукав високого тиску, вертлюг та бурильні труби на вибій. Роздрібнена долотом порода виноситься нагору між зовнішньою стінкою бурильних труб та стінкою свердловини і потрапляє по канавці назад до зумпфу, де випадає в осад у вигляді вибуреного шламу. Відстояний та очищений від шламу глиняний розчин знову закачується на вибій, тобто створюється замкнута система циркуляції розчину, що необхідна для безперервного буріння. Після розкриття водоносного пласту свердловину закріплюють обсадними трубами, що передбачені проектом. Необхідні обсадні труби в кількості, що трохи перевищує їх потребу, із розрахунку можливих відходів при збиранні, до свердловини підвозять завчасно.
Водоприймальну частину колони обладнують фільтром (який пропускає воду, але перешкоджає винесенню частинок водовмісних порід: пісків, гравію, галечників) та відстійником (призначеним для збору осідаючих механічних домішок).
Низ відстійника закривається башмачною пробкою, що служить для направлення низу обсадної колони та запобігає засмічуванню обсадних труб породою при монтажі колони.
Для безпечних монтажу та експлуатації обсадної колони необхідно здійснити розрахунок обсадних труб на розтягнення та на зминання під дією зовнішнього тиску та визначити товщину стінки для відповідного діаметра та матеріалу труб. Точність розрахунку особливо важлива при роботі з полімерними трубами. З 2005 р. запроваджуючи використання пластикових нПВХ (PVC) труб на Київщині, ми маємо справу із зіпсованою у нас репутацією цього екологічно досконалого, економічно оптимального, корозійностійкого матеріалу, що застосовується у цивілізованому світі вже більше 30 років. Причина – були забуті методики та напрацювання колись найсильнішої у світі радянської бурової школи, які зараз необхідно відновити та доповнити світовим досвідом.
Після монтажу фільтрово–експлуатаційної колони на проектну відмітку необхідно її промити. Чиста вода під тиском подається насосом всередину колони, промиває внутрішню частину труби, фільтр і виходить назовні на устя свердловини.
Зменшивши кількість води, що подається, та швидкість потоку, проводять засипку кварцового гравію ззовні від труби; він осідає в зоні фільтра, збільшуючи водопритік. Після цього здійснюється відкачка свердловини з метою її очищення та підготовки до постійної експлуатації, а також для визначення продуктивності та основних гідрогеологічних параметрів водоносного горизонту.
Після закінченні спорудження свердловини для її передачі в експлуатацію складають:
Гідрогеологічний висновок.
Паспорт свердловини.
Дозвіл СЕС.
Акт здачі — приймання.

[line]

Дивіться також:

Буріння
Свердловини
Теплові насоси
Водопостачання
Очищення води
Сервіс

Наші ціни
Про компанію Аква Базис
Як вибрати бурового підрядника?
Словник термінів
Книга скарг, або Не крадіть наші тексти!
Запитання-відповіді
То є неправда, або ж Брехні про буріння
Тематичні новини

Статті про буріння:

ДСанПіН 2.2.4-171-10 (Державні санітарні норми та правила)
Як улаштовано свердловину?
Матеріали для будівництва свердловин. Огляд
Геологічна будова Київської області
Бурові установки
Перелік документів для проектування

Поделиться этой записью


×