Геологічна будова Київської області

Геологічна будова Київської області

Геологічна будова Київської області різноманітна. Найдавніші архейські граніти виходять на поверхню на півдні області (р-н міста Біла Церква), а на лівобережжі Дніпра заглиблюються на 12 км та більше. Серед багатьох можливих варіантів водопостачання треба обрати свій – кращий саме для Ваших умов.

У Київській області ґрунтові та підземні води залягають у породах найрізноманітнішого віку — див. геологічний розріз.
У новітніх, голоценового віку (до 11,5 тис. років тому), алювіальних відкладах річкових русел та заплав; у пісках льодовикового походження плейстоценового (11,5 – 1 800 тис. років тому) віку. Води горизонту сформовані річковими, дощовими та талими водами, і тому зазвичай мають у собі негативний (техногенний) відбиток сучасного середовища (підвищений вміст нітратів, сполук аміаку, органіки та ін.), глибина їх залягання від 5–10 м до 65 м та більше на північному сході області. Як правило, колодязі / свердловини на цей горизонт копають вручну або бурять шнековим способом «насуху» самохідним станком легкого класу (УГБ-50, -1 ВС, ПБУ-1, -2); і вкрай рідко свердловини бурять роторним способом «із промивкою» буровим комплексом середнього класу (УРБ-2,5, -2 А 2 , СКБ-4). Ці води звичайно використовуються у господарсько-побутових цілях (але не як питна вода!), напр., для водопостачання в літній дачний сезон садових ділянок та будинків.

У породах міоценового відділу (5,3 – 23,7 млн. років тому) є води у білих пісках полтавської свити, глибина залягання від 15–20 м до 70 метрів у південно-західній частині області. Колодязі / свердловини, викопані вручну або пробурені шнековим способом, розкривають цей горизонт украй рідко; для цього треба застосувати буріння роторним способом. Після обов’язкового очищення ці води забезпечать господарське та питне водопостачання будинку (котеджу) для постійного проживання.

Породи палеогенової системи (23,7 – 66,4 млн. років тому) містять воду в сірих пісках харківської свити, сіро-зелених пісках бучацької свити, чорних пісках канівської свити; глибина їх залягання — від 30 м до 140 м та більше в північно-західній та північно-східній частинах області. Господарсько-питне (із бажаним очищенням) постачання води для будинку із цілорічним проживанням із названих вище горизонтів можуть забезпечити свердловини, пробурені роторним способом «із промивкою».

Горизонти крейдової системи (66,4 – 144 млн. років тому) представлені водами зелено-сірих пісковиків та пісків сеноманського ярусу, глибина залягання — від 60 м в південно-східній частині області до 280 м в північно-східній частині області. Свердловини на цей горизонт роблять за допомогою буркомплексів середнього класу рідко; зазвичай застосовують техніку важкого класу (типу УРБ-3, — 3 А , БА – 15, ПБУ — 200). Води горизонту можуть виконати задачу господарсько-питного (з можливим очищенням) водопостачання садиб, підприємств та цілих селищ.

У породах юрської системи(144 – 208 млн. років тому) експлуатують водовмісні горизонти келовейського, батського та байоського ярусів, залягають вони на глибинах від 160 м до 380 м та більше і використовується для водопостачання об’єктів промисловості.

Архей–протерозойські (2 – 3 млрд. років тому) породи представлені гранітами, що виходять на поверхню у районі м. Біла Церква. Води, що у них є, використовуються для водопостачання об’єктів промисловості та сільського господарства.

І невеличке роз’яснення наприкінці.

Нерідко можна почути запитання про геологічні назви — чому «харків», якщо ми так далеко від Харкова, або хто такий «сеноман» і який зв’язок є між цим чоловіком та сіном. Відповідь тут проста — геології як науці вже кілька століть, термінологія її накопичується та не змінюється. У ній залишили слід багато мов, серед них і всюдисуща латина. Назви у геології нерідко надаються за назвами місцевостей, де було вперше знайдено та описано те або інше геологічне утворення. Наприклад, піски бучацької свити досліджено у схилах біля с. Бучак (недалеко від Канева).

Так що усі виділені жирним незрозумілі слова у тексті вище — просто назви пластів порід, що залягають у нас під ногами на різній глибині. І назви ці лише для спеціалістів «промовляють самі за себе»; переважна ж більшість людей помічає під своїми ногами лише асфальт або його відсутність…

[line]

Пропонуємо читачеві схематичний геологічний розріз по лінії Фастів — Велика Димерка. Ті пласти, що є водотривкими (із яких не можна видобувати воду), пофарбовано на схемі у сірий колір. Решта — пласти порід, із яких за певних умов можна видобувати воду.

[line]

Дивіться також:

Буріння
Свердловини
Теплові насоси
Водопостачання
Очищення води
Сервіс

Наші ціни
Про компанію Аква Базис
Як вибрати бурового підрядника?
Словник термінів
Книга скарг, або Не крадіть наші тексти!
Запитання-відповіді
То є неправда, або ж Брехні про буріння
Тематичні новини

Статті про буріння:

ДСанПіН 2.2.4-171-10 (Державні санітарні норми та правила)
Як улаштовано свердловину?
Матеріали для будівництва свердловин. Огляд
Технологія буріння свердловин
Бурові установки
Перелік документів для проектування

Поделиться этой записью


×